Evropský den proti vloupání

V rámci Evropského dne proti vloupání do obydlí, který letos připadá na středu 16. června, je dobré si připomenout základní pravidla zabezpečení objektů. Podle dlouhodobých statistických výstupů se pachatelé dostávají do obydlí nejčastěji překonáním vstupních dveří, přes balkon nebo okny, která nechávají lidé v době své nepřítomnosti nezabezpečená. K nezvané návštěvě mnohdy napomáhá právě ponechání otevřené okenní ventilace či mikro ventilace. Vloupání se do obydlí a jeho vykradení přes mikro ventilaci může pachateli trvat kolem jedné minuty.


Podle plk. Mgr. Zuzany Pidrmanové, vedoucí oddělení prevence Policejního prezidia ČR je základem efektivního zabezpečení obydlí zamykání a zavírání oken. A to i ve chvílích, kdy si člověk odejde z domova jen na moment pro něco do obchodu, nebo jde třeba jen vynést odpadky. Je proto vhodné si návyk zamykání osvojit a zautomatizovat, protože samotné překonání obyčejných nezamčených dveří trvá do 5 sekund, u bezpečnostních nezamčených dveří trvá zloději otevření pouhých 15 sekund.

Při odchodu či odjezdu z domova mějte stále na paměti pár základních pravidel:

Pokud po návratu domů zjistíte, že se k Vám někdo vloupal, nikdy nevstupujte sami dovnitř. Pachatel může být ještě na místě a Vy můžete znehodnotit případné stopy. Neprodleně proto volejte linku tísňového volání 158.

Evropský den proti vloupání doprovází ve všech členských státech zapojených do Evropské sítě prevence kriminality (EUCPN) slogany: „Ujistěte se, že to bude pouze šéfkuchař, kdo vás ten večer překvapí“ a „Ať se z vysněné dovolené nestane noční můra“ (viz. přiložené letáky).

Zde bude tabulka s výpisem souborů z adresáře Evropský den vloupání

Zdroj: OPK, Policie ČR