Hvězdárna Josefa Sadila

Lidová hvězdárna Josefa Sadila v Sedlčanech se nachází na Cihelném vrchu (470 m n. m.), asi 1,5 km západně od náměstí. Příjemná pěší procházka vede nově upraveným lesoparkem s lavičkami a s výhledem na město.

Začátky amatérské astronomie v Sedlčanech se datují do 50. let 20. století. První kontakty s vesmírem tehdy svými přednáškami zprostředkovával významný český astronom Miroslav Plavec, budoucí profesor astronomie na University of California v Los Angeles. Po tomto sedlčanském rodákovi byla pojmenována planetka 6076 Plavec a jedna z nově vybudovaných ulic v Sedlčanech.

Hvězdárna nese jméno astronoma Josefa Sadila, předsedy měsíční a planetární sekce České astronomické společnosti při ČSAV, který do Sedlčan dojížděl z Prahy za příbuznými a od mládí toužil postavit na Cihelném vrchu astronomickou pozorovatelnu.

Hvězdárna byla svépomocí občanů postavena v letech 1958-1961. Následujícího roku byla osazena dalekohledem, jímž lze pozorovat nebeské jevy dodnes.

Organizačně spadá hvězdárna pod Kulturní dům Josefa Suka. Veřejnost může hvězdárnu navštěvovat podle rozpisu pozorovacího programu na příslušný měsíc. Ten zajišťují členové volného sdružení amatérských astronomů. Tento program pravidelně vychází v měsíčníku Radnice.