Na obsah stránky

Jak zajistit kolo proti krádeži?

cyklista

Kolo je jedním z nejoblíbenějších dopravních prostředků, který nám slouží už mnoho let. Někteří z nás na něm dojíždějí do práce nebo do školy, jiní jezdí rekreačně nebo dokonce profesionálně zapojením do cyklistických závodů. Když začíná cyklistická sezóna měli bychom kromě pravidelné servisní kontroly jízdního kola a případného nákupu doplňků jako jsou zvonek, zrcátka nebo láhev na nápoje, se postarat o správné zabezpečení, které nás chrání proti krádeži. Policejní statistiky uvádějí, že jízdní kola pro zloděje jsou velikým lákadlem. Mizí v centrech měst, ze soukromých pozemků nebo schodišť objektů. Přestože v Sedlčanech máme nízkou úroveň kriminality, určitě je dobré vědět, jak se před zloději chránit.

Málokteré jízdní kolo je vybaveno již od výrobce zámkem či jiným prvkem zabezpečovací techniky. Proto je třeba si pevný lankový zámek nebo zámek s řetízkem pořídit.  Při odkládání kola ho vždy upoutáme zámkem k nějaké pevné části v okolí (lavička, strom, sloup, stojan apod.) tak, aby bylo připevněno přes rám. 

Jinou možností zabezpečení jízdních kol či motocyklů je využití elektronických prvků zabezpečení.  Nainstalované detektory či osobní alarmy spustí sirénu, pokud někdo neoprávněně s kolem pohybuje. Alarm lze využít nejenom k ochraně jízdního kola, motocyklu nebo mopedu, ale i k ochraně přípojného vozíku, nákladu na něm, zavazadlům umístěným na střešním nosiči (zahrádce) proti krádeži. Ocelový kabel s mechanickým bezpečnostním zámkem, doplněný pohybovým detektorem a hlasitou sirénou, nabízí dvojitou ochranu proti odcizení. Srdcem alarmu je pohybový detektor s nastavitelnou citlivostí. Při ostře zapnutém přístroji se rozezní siréna, jakmile někdo nepovolaný jízdním kolem či motocyklem pohne, nebo se pokusí s alarmem manipulovat.

Dalším preventivním krokem proti krádeži našeho majetku je registrace do registrů zaměřených právě na jízdní kola. Představíme vám dostupné registry jízdních kol.

MU SEDLCANY ZNAK PRUHY BARVA
Městská policie Sedlčany, systém MIMIS – databáze jízdních kol občanů města Sedlčany

Často se stává, že majitelé nemají k dispozici potřebné dokumenty ke svému jízdnímu kolu, které by usnadnily práci Policii ČR při identifikování kradeného kola. Pro tyto případy můžete využít možnost registrace do systému MIMIS Městské policie Sedlčany. Po předchozí domluvě s Vámi strážníci zdokumentují co nejpřesnější údaje o jízdním kole, koloběžce nebo třeba elektrokole (kontakt na majitele, technické parametry – typ jízdního kola, barvu, rok výroby nebo koupě apod., fotodokumentaci a kopii dokladů). Registrace je provedena zdarma. Registrací máte zajištěné uchování dokumentace k jízdnímu kolu a při případné krádeži ji strážníci ve spolupráci s Policií ČR poskytnout jako důkazní materiál.

CEREK
CEREK – Centrální registr jízdních kol

Snadnou registrací online na webových stránkách cerek.cz dosáhnete umístění vašeho kola do celostátního registru jízdních kol. Cílem je preventivně chránit co nejvíce jízdních kol proti zlodějům a maximálně zkomplikovat přeprodej kradeného jízdního kola. Každé jízdní kolo je opatřeno jedinečným výrobním číslem (číslo rámu jízdního kola), pomocí kterého je možné kolo okamžitě identifikovat a dohledat právoplatného majitele. V případě odcizení máte možnost v registru CEREK označit své jízdní kolo jako odcizené. Pokud dojde k dotazu na Vámi označené kolo jako odcizené, odešle se tato informace vám a zároveň spolupracujícím státním orgánům. K registraci je potřeba znát jedinečné výrobní číslo rámu jízdního kola, které naleznete na spodní části rámu mezi pedály nebo v záručním listu. Vyplníte online formulář a zároveň můžete přiložit vlastní fotografie jízdního kola. Po registraci obdržíte emailem Certifikát a přístupové údaje do evidence CEREK. Registrace kola je na období 5 let za poplatek 99 Kč. V případě zájmu si můžete pořídit ochranou známku, kterou umístíte na viditelné místo na svém kole. Cena za registraci na období 5 let včetně ochranné známky je 349 Kč. 

Kradená kola
Kradenakola.cz

I v tomto registru si můžete zaregistrovat své jízdní kolo. Registraci můžete vykonat před i po krádeži kola. Opět je potřeba znát jedinečné výrobní číslo, které najdete ve spodní části rámu jízdního kola. Jedinečné číslo zaregistrujete a můžete doufat, že Vaše kolo někdo najde a kontaktuje vás. Registrace je zdarma, omezená na území ČR. Lze dohledávat i před koupí, zda si nepořizujete již ukradené kolo.

datatag
Datatag

Datatag je mezinárodní systém značení majetku, včetně jízdních kol. Srdce systémů Datatag je elektronický transpondér, který je vyvinut tak, aby byl schován v majetku, který je chráněn. Tyto miniaturní transpondéry mají v sobě unikátní kód, který je možno přečíst speciálním ručním skenerem, který má k dispozici policie. To znamená, že zákonný vlastník majetku označeného systémem Datatag může být vždy identifikován policií, dokonce i když další identifikační značky byly odstraněny. Celý set si můžete zakoupit online nebo v různých cyklistických prodejnách. Na kolo nanesete několik unikátních registračních čísel viditelných pouze pod UV lampou. Kolo a jeho komponenty dále můžete označit na různých skrytých místech speciálními mikrotagy, které uvidíte také jen pod UV světlem.  Na bicykl si samozřejmě dáte i viditelnou samolepku, která upozorní na to, že je kolo chráněno systémem Datatag a svoje ID si zaregistrujete na webové stránce Datatag a získáte tak vlastnický certifikát k unikátnímu ID. Viditelná samolepka slouží k prevenci, ale samotný systém je určen především pro identifikaci. Zloděj si nemůže být zcela jist, že se mu podaří odhalit a odstranit všechny mikrotagy a vy tak máte větší šanci, že i po přebarvení a odstranění výrobního čísla stejně naleznete nějakou část, na které váš mikrotag zůstal a prokážete tak, že se jedná o vaše kolo. Policie ČR tento systém značení zná, a měla by nalezená kola kontrolovat. Jeden set se značkami stojí kolem 950 Kč, přeregistrování vlastníka pak stojí 350 Kč. Firma spolupracuje i s pojišťovnou a nabízí slevu u pojištění proti krádeži.

Forenzní značení kol
Forenzní značení kol

Forenzní značení za pomoci jednoznačné identifikace unikátní technologií mikroteček s obsahem syntetického kódu DNA doplněné výstražnými prvky a ve spojení s rozsáhlou mezinárodní databází chrání náš majetek. Jízdní kola označená a evidovaná v komplexním systému lze snadno, jednoznačně a rychle určit. Ochranné prvky také lze použít jako důkazní materiál. Identifikační vlastnosti jsou významným prvkem pro ochranu jízdního kola. Neméně důležitou roli však hrají i výstražné samolepky informující pachatele o ochraně jízdního kola. Tyto samolepky mají především odrazující úlohu. Takto označené jízdní kolo se stává zcela bezcenným, neprodejným a pro nelegálního držitele nebezpečným artiklem. Bezpečnostní identifikační značení jízdních kol se provádí za pomoci označovacích sad, které kromě samotné označovací sady, označovacích pomůcek a výstražných samolepek obsahují i práva pro evidenci v mezinárodních databází. Každá označovací sada obsahuje jedinečný neopakovatelný DNA kód. Forenzní značení kol tedy znamená především preventivní, ochranný systém, který zmírňuje možnou krádež. 

Forenzní značení jízdních kol je důležitý preventivní nástroj proti páchání majetkové trestné činnosti. V rámci dostupných dotačních titulů plánujeme umožnit našim občanům si touto unikátní technologií zabezpečit svůj majetek, a tím předcházet případným krádežím.


Zdroj: Policie ČR, uvedené registry jízdních kol
Vytvořeno 4.8.2021 8:42:00 | přečteno 444x | Vodnansky

Městský úřad Sedlčany

náměstí T. G. Masaryka 32
264 80 Sedlčany

tel.: +420 318 822 742
e-mail: podatelna@mesto-sedlcany.cz
datová schránka: frsbn7e
č. účtu: 521722359/0800, 700322684/0600

Úřední hodiny

Pondělí 

08:00-12:00 

12:30-17:00 

Úterý

08:00-12:00 

12:30-15:00 

Středa 

08:00-12:00 

12:30-17:00 

Úřední hodiny jednotlivých odborů

mimo úřední dny je úřad otevřen takto:
(doporučujeme si schůzku předem domluvit)

čtvrtek: 7:30 - 12:00, 12:30 - 15:30
pátek: 7:30 - 12:00, 12:30 - 15:00


load