Na obsah stránky

HURÁ PRÁZDNINY

Hurá prázdniny

Začaly prázdniny a všechny děti se těší na dva měsíce pohody, klidu a dovádění. Ale i dny volna s sebou přinášejí spousty nástrah a je zapotřebí být obezřetný ať už jste dítětem nebo dospělým.

Nejen během letních měsíců by měli mít rodiče přehled, kde se jejich ratolesti nacházejí a stanovená jasná pravidla, která budou děti dodržovat. Důležitá zásada je včasný návrat domů a oznámení, kde a s kým se dítě nachází. V dnešní době díky mobilním telefonům není pro děti problém dávat o sobě pravidelně vědět, že jsou v pořádku. Důležitým krokem je také komunikace s dětmi a zájem o jejich kamarády a koníčky. Během rozhovoru mohou rodiče získat cenné informace o tom, s kým dítě tráví volný čas. Velkým rizikem se stal čas trávený v online světe. Děti jsou důvěřivé, a proto by měly být poučeny o bezpečném chování v kyberprostoru. Každý rodič by měl svým dětem vysvětlit, že ve skutečnosti neví, kdo sedí na druhé straně a s kým si vlastně dopisují. To, že se osoba představí a sdělí své osobní údaje ještě neznamená, že jsou pravdivé. Děti by neměly sdílet žádné osobní údaje o sobě ani o svých blízkých. Rozhodně by neměly sdílet informace, kdy jsou samy doma nebo kdy jejich rodina jede na dovolenou. Také by se mělo dětem neustále připomínat, jak je důležité se s nikým cizím nebavit. 

GrilK letním prázdninám neodmyslitelně patří grilování, zahradní party a pikniky. Orosené sklenice piva nebo barevné koktejly, které obvykle na podobných akcích nechybí, přitahují vedle dospělých také náctileté. Podle odhadů ochutná poprvé alkohol každý červnový nebo červencový den více než 11 tisíc dětí. Popíjení náctiletých rozhodně není ničím novým. Rodiče tento problém řeší po celá desetiletí. Konzumování alkoholu dětmi stále přináší některá rizika, na která není radno zapomínat. Mezi nejčastější patří zanedbávání studia, nechtěná nebo nechráněná sexuální aktivita, užívání dalších drog, zranění nebo úmrtí při nehodě nebo nežádoucí ovlivnění vývoje mozku. Jasně hovoří také statistika. Mladí, kteří mají první zkušenost s alkoholem před patnáctým rokem věku, jsou šestkrát více ohroženi rozvojem závislosti či nadužívání alkoholu v dospělosti, oproti těm, kdo se s „pitím“ seznámí v pozdějším věku. To, jaký postoj děti k alkoholu zaujmou, nemalou měrou ovlivňují jejich rodiče. Ti se tak mohou stát součástí účinné prevence zneužívání alkoholu mladistvými. Odborníci doporučují vyjasnit si s dětmi pravidla týkající se konzumace alkoholických nápojů, vytvořit bezpečné podmínky pro otevřenou komunikaci, naslouchat dětem a být připraveni zodpovědět jejich otázky, nepřehlížet možné známky pití, zajistit aktivní prožití prázdnin a nezůstat bez programu, trávit s dětmi společný čas. Pokud máte o své potomky v souvislosti s alkoholem obavy, nenechávejte si je pro sebe. Otevřeně o nich s dětmi mluvte. Možná budete překvapeni, jak moc vám budou naslouchat.Cyklista

Také apelujeme na všechny účastníky prázdninového silničního provozu. Chovejte se na silnicích podle pravidel a buďte k sobě ohleduplní a tolerantní. Rizikem letního počasí je únava z horka a dlouhých přejezdů. Doporučujeme si trasy dopředu naplánovat, mít s sebou dostatek nealkoholických nápojů a dodržovat pitný režim. Počítat musíte i s možnými uzavírkami a objížďkami, tedy i s časovou rezervou. S teplým počasím v silničním provozu přibývá i počet cyklistů, kteří patří mezi jednu z nejrizikovějších skupin. Ti jsou často na svou cestu nedostatečně vybaveni, podceňují únavu z horka i chvilkovou nepozornost, přitom způsobená zranění mohou mít fatální následky. Důraz klademe na používání ochranných bezpečnostních přileb. Aby cyklistická přilba splnila svůj účel, měl by si ji na sobě každý nejprve vyzkoušet, včetně dětí. Podceňovat bychom rozhodně neměli velikost. Přilba nesmí nikde tlačit, ale přitom na hlavě sedět tak, aby při pádu držela. Při jízdě nesmí padat do očí. Musí chránit jak čelo, tak zátylek. Po celém obvodu hlavy by měla být dotažena tak, aby držela i bez upnutí řemínků. O tom, jak si bezpečně a podle předpisů vybavit své kolo, jaké jsou následky dopravních nehod cyklistů a další užitečné rady naleznete na internetových stránkách www.nakolejensprilbou.cz

Nástrah letních měsíců je mnohem více, a proto na sebe a své blízké dávejte pozor, buďte k sobě ohleduplní a užijte si volný čas se svými dětmi.

KRÁSNÉ PRÁZDNINY!

Zdroj: www.substitucni-lecba.cz, www.nakolejensprilbou.cz, Policie ČR


Vytvořeno 3.7.2021 11:18:01 | přečteno 304x | Vodnansky

Městský úřad Sedlčany

náměstí T. G. Masaryka 32
264 80 Sedlčany

tel.: +420 318 822 742
e-mail: podatelna@mesto-sedlcany.cz
datová schránka: frsbn7e
č. účtu: 521722359/0800, 700322684/0600

Úřední hodiny

Pondělí 

08:00-12:00 

12:30-17:00 

Úterý

08:00-12:00 

12:30-15:00 

Středa 

08:00-12:00 

12:30-17:00 

Úřední hodiny jednotlivých odborů

mimo úřední dny je úřad otevřen takto:
(doporučujeme si schůzku předem domluvit)

čtvrtek: 7:30 - 12:00, 12:30 - 15:30
pátek: 7:30 - 12:00, 12:30 - 15:00


load